Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Játra

Poznejte svou cestu

Co musíte vědět o nádorech jater

Jaké jsou zhoubné nádory zažívacího traktu

Nádory zažívacího traktu (trávicí trubice) jsou nádory jícnu, žaludku, tenkého střeva, tlustého střeva, konečníku (rekta), řiti (anu) nebo řitního kanálu. Karcinom tlustého střeva a konečníku je nejčastěji se vyskytující nádor trávicího traktu v České republice.

Protonová terapie při léčbě nádorů jater a zažívacího traktu

Protonová terapie v oblasti trávicího traktu se využívá při léčbě nádorů jícnu, jater nebo análního otvoru. Nejčastějším onemocněním, u kterého se protonová léčba v oblasti zažívacího traktu využívá, je karcinom slinivky břišní, který patří k nejzávažnějším onemocněním a jeho prognóza není bohužel dobrá.

Nádory jater

Léčbu protony lze uplatnit při léčbě nádorů jater

Protonovou terapii je možné využít při léčbě nádorových onemocnění jater, které jsou v takovém stavu, že je nelze operovat, ale které se zároveň nešíří mimo játra.
Protonová léčba může být vhodná při nádorovém onemocnění jater v případě, že se jedná o primární nádor jater (nádor, který vznikl v játrech z jaterních buněk, hepatocelulární karcinom). Léčba není vhodná pro ozařování druhotných nádorových ložisek v játrech (metastáz), které vznikly rozšířením z nádorových onemocnění jiných orgánů (např. nádorů prsu, plic, jiných orgánů trávicí soustavy nebo vylučovací soustavy).

Rozdělení zhoubných nádorů jater

Zhoubné nádory jater lze rozdělit na 2 typy, podle místa vzniku na primární a sekundární. Primární nádory vznikající z jaterních buněk a sekundární nádory (metastázy), které jsou tvořeny buňkami nádoru z jiného orgánu a do jater se dostanou například krví.

Hepatocelulární karcinom

Mezi nejčastější primární nádory jater se řadí hepatocelulární karcinom, který reprezentuje 90 % všech primárních nádorů jater. V České republice jím onemocní více než 400 osob ročně.

Jaké jsou příznaky nádorového onemocnění jater?

Příznaky a projevy jsou často velmi neurčité a špatně odhalitelné. V časných stádiích nádorového onemocnění jater se nemusí vyskytovat žádné příznaky nebo obecné potíže jako například nechutenství. V pozdějším stadiu je to váhový úbytek, bolest, která je lokalizována v oblasti horní části břicha nebo vpravo pod žeberním obloukem. K dalším příznakům patří zvětšení břicha vlivem výpotku, hmatná rezistence, plnost a břišní dyskomfort nebo žloutenka.

Chcete více informací o léčbě rakoviny jater ?

‹ Zpět

Játra

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů
Více informací o o souborech cookies naleznete zde